Český ráj

14. května 2009 v 21:41 | yaris |  Cyklosrazy
Uplynulý víkend se konal v pořadí již osmý sraz Cyklobandy. Tentokrát v krásném prostředí Českého ráje pod vedením dvou členů tohoto spolku cykloturistických nadšenců, Táni a Jirky. Ubytování zajistili v příjemném kempu v Sedmihorkách.
Prvním srazovým dnem byl jako obvykle čtvrtek, den srážecí. Někteří účastníci již vysedávali v hospůdce brzy po poledni, někteří dorazili až před půlnocí.

Páteční ráno bylo po snídani, jako obvykle, zahájeno společným fotografováním před klubovou vlajkou a poté jsme se vydali na první trasu v počtu 27 dospělých a dvou dětí, Barborky s Terezkou v přívěsných vozících.
Z kempu v Sedmihorkách jsme pokračovali přes lázně Sedmihorky směrem na Hrubou Skálu. Cestou jsme minuli sochu zdejšího patrona Svatého Prokopa. V Hrubé Skále jsme se vyšplhali na vyhlídku jménem Prachovna, pokochali se výhledem po okolí a pokračovali jsme na skalní útvar Adamovo lože. Po nezbytném fotografování jsme pokračovali dál. Cestou jsme narazili na půvabné lesní občerstvení s názvem Myslivna a neodolali výborné gulášové polévce s pivem. Tímto bylo dosaženo v historii srazů nebývalého úspěchu. První pivo po ujetí necelých sedmi kilometrů.
Po tomto, organizátory neplánovaném, občerstvení již následovala plánovaná zastávka s vyhlídkou na Kapelu. Další zastávkou byl Kopicův statek. Vojtěch Kopic, který zde pobýval a po němž je tato roubená stavba pojmenovaná, v nedalekém skalním útvaru za statkem vytesal galerii našich dějin.
Dále jsme pokračovali na Kacanovy, Vyskeř a na oběd do restaurace penzionu Chlum.
Po obědě jsme potom pokračovali kolem rybníků Věžák a Vidlák na Trosky. Jednu z hlavních atrakcí Českého ráje i tohoto dne. Zastávka to byla samozřejmě dlouhá a zajímavá, o občerstvení jsme se postarali v nedaleké hospůdce. Z Trosek jsme pak kolem Rokytnického rybníka dorazili do kempu.
Krásný výlet jsme zakončili opékáním klobás a zpěvem při kytaře až do pozdních nočních hodin.


Sobotní trasa : Sedmihorky - Svatoňovice -Volavec - Dubecko. Tady jsme vystoupali na rozhlednu, kterou postavil pro účely šíření signálu Eurotel v roce 2002. Je vysoká 50 m a vyhlídková plošina je ve výšce 33 metrů. Vede na ni 176 schodů. Po delším kochání a focení jsme pokračovali na zříceninu hradu Rotštejn. Pod hradem v kiosku jsme se občerstvili a pokračovali přes Klokočí, Loučky, Besedice a Mnichovku na zříceninu hradu Zbirohy. Tady se k nám připojili nabušenci, kteří nás opustili na rozhledně Dubecko a vydali se na rozhlednu Kozákov. Zatím co jsme prolézali zříceninu, JanHonza opravil defekt předního kola. Po té jsme se vydali na Rakousy a dále kolem Jizery na Šetřilovsko na oběd. Po výborném a dlouhém obědě jsme pokračovali na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. V roubeném patrovém domě je expozice lidového obydlí středního zemědělce z 19. století. Tu jsme však bohužel neviděl neboť již bylo zavřeno. Takže jsme pokračovali do Turnova k Židovskému hřbitovu. Zdrželi jsme se opravou přehazovačky jedné z účastnic a od hřbitova vyrazili na cestu do kempu. Kousek před Sedmihorkami se část cyklistů vydala na hrad Valdštejn. Příkré stoupání v délce 3,5 km bylo odměněno poutavým vyprávěním kastelána a pozdní prohlídkou hradu. Někteří jsme i ulovili do sbírky turistickou známku. Po této poslední zastávce celého srazu jsme z kopce vyrazili do kempu. Po večeři jsme se shromáždili tradičně na chatce číslo pět odkud jsme se po půlnoci rozcházeli.

Nedělní ráno bylo již tradičně ve znamení balení, loučení a vydávání se na zpáteční cestu. Tentokrát někteří spěchali více než obvykle, protože většina účastníků přijela z Moravy a měla před sebou dlouhou cestu k domovu. Takže po desáté hodině již zůstali jen organizátoři Táňa s Jirkou a s nimi Milka s yarisem, aby se i Ti posléze rozloučili.

My jsme se s Milkou ještě vydali na krátkou zastávku do Turnova, potom ještě na rozhlednu na Kozákově a na věž a náměstí v Jičíně.

Sraz to byl velice vydařený a loučení tentokrát nebylo ani příliš smutné, protože již v srpnu se opět sejdeme na dalším srazu. Bude se konat na Osoblažsku a pořadatelem je Asterix z Krnova.

Součástí tohoto textu je i stejnojmenná fotogalerie.

Věřím, že i tento krátký text může být pro některé zájemce inspirací pro návštěvu této krásné části naší domoviny.
Předem děkuji za Vaše případné připomínky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama