Květen 2009

Český ráj

14. května 2009 v 21:41 | yaris |  Cyklosrazy
Uplynulý víkend se konal v pořadí již osmý sraz Cyklobandy. Tentokrát v krásném prostředí Českého ráje pod vedením dvou členů tohoto spolku cykloturistických nadšenců, Táni a Jirky. Ubytování zajistili v příjemném kempu v Sedmihorkách.
Prvním srazovým dnem byl jako obvykle čtvrtek, den srážecí. Někteří účastníci již vysedávali v hospůdce brzy po poledni, někteří dorazili až před půlnocí.

Páteční ráno bylo po snídani, jako obvykle, zahájeno společným fotografováním před klubovou vlajkou a poté jsme se vydali na první trasu v počtu 27 dospělých a dvou dětí, Barborky s Terezkou v přívěsných vozících.
Z kempu v Sedmihorkách jsme pokračovali přes lázně Sedmihorky směrem na Hrubou Skálu. Cestou jsme minuli sochu zdejšího patrona Svatého Prokopa. V Hrubé Skále jsme se vyšplhali na vyhlídku jménem Prachovna, pokochali se výhledem po okolí a pokračovali jsme na skalní útvar Adamovo lože. Po nezbytném fotografování jsme pokračovali dál. Cestou jsme narazili na půvabné lesní občerstvení s názvem Myslivna a neodolali výborné gulášové polévce s pivem. Tímto bylo dosaženo v historii srazů nebývalého úspěchu. První pivo po ujetí necelých sedmi kilometrů.
Po tomto, organizátory neplánovaném, občerstvení již následovala plánovaná zastávka s vyhlídkou na Kapelu. Další zastávkou byl Kopicův statek. Vojtěch Kopic, který zde pobýval a po němž je tato roubená stavba pojmenovaná, v nedalekém skalním útvaru za statkem vytesal galerii našich dějin.
Dále jsme pokračovali na Kacanovy, Vyskeř a na oběd do restaurace penzionu Chlum.
Po obědě jsme potom pokračovali kolem rybníků Věžák a Vidlák na Trosky. Jednu z hlavních atrakcí Českého ráje i tohoto dne. Zastávka to byla samozřejmě dlouhá a zajímavá, o občerstvení jsme se postarali v nedaleké hospůdce. Z Trosek jsme pak kolem Rokytnického rybníka dorazili do kempu.
Krásný výlet jsme zakončili opékáním klobás a zpěvem při kytaře až do pozdních nočních hodin.


Sobotní trasa : Sedmihorky - Svatoňovice -Volavec - Dubecko. Tady jsme vystoupali na rozhlednu, kterou postavil pro účely šíření signálu Eurotel v roce 2002. Je vysoká 50 m a vyhlídková plošina je ve výšce 33 metrů. Vede na ni 176 schodů. Po delším kochání a focení jsme pokračovali na zříceninu hradu Rotštejn. Pod hradem v kiosku jsme se občerstvili a pokračovali přes Klokočí, Loučky, Besedice a Mnichovku na zříceninu hradu Zbirohy. Tady se k nám připojili nabušenci, kteří nás opustili na rozhledně Dubecko a vydali se na rozhlednu Kozákov. Zatím co jsme prolézali zříceninu, JanHonza opravil defekt předního kola. Po té jsme se vydali na Rakousy a dále kolem Jizery na Šetřilovsko na oběd. Po výborném a dlouhém obědě jsme pokračovali na Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. V roubeném patrovém domě je expozice lidového obydlí středního zemědělce z 19. století. Tu jsme však bohužel neviděl neboť již bylo zavřeno. Takže jsme pokračovali do Turnova k Židovskému hřbitovu. Zdrželi jsme se opravou přehazovačky jedné z účastnic a od hřbitova vyrazili na cestu do kempu. Kousek před Sedmihorkami se část cyklistů vydala na hrad Valdštejn. Příkré stoupání v délce 3,5 km bylo odměněno poutavým vyprávěním kastelána a pozdní prohlídkou hradu. Někteří jsme i ulovili do sbírky turistickou známku. Po této poslední zastávce celého srazu jsme z kopce vyrazili do kempu. Po večeři jsme se shromáždili tradičně na chatce číslo pět odkud jsme se po půlnoci rozcházeli.

Nedělní ráno bylo již tradičně ve znamení balení, loučení a vydávání se na zpáteční cestu. Tentokrát někteří spěchali více než obvykle, protože většina účastníků přijela z Moravy a měla před sebou dlouhou cestu k domovu. Takže po desáté hodině již zůstali jen organizátoři Táňa s Jirkou a s nimi Milka s yarisem, aby se i Ti posléze rozloučili.

My jsme se s Milkou ještě vydali na krátkou zastávku do Turnova, potom ještě na rozhlednu na Kozákově a na věž a náměstí v Jičíně.

Sraz to byl velice vydařený a loučení tentokrát nebylo ani příliš smutné, protože již v srpnu se opět sejdeme na dalším srazu. Bude se konat na Osoblažsku a pořadatelem je Asterix z Krnova.

Součástí tohoto textu je i stejnojmenná fotogalerie.

Věřím, že i tento krátký text může být pro některé zájemce inspirací pro návštěvu této krásné části naší domoviny.
Předem děkuji za Vaše případné připomínky